Polskie Loretto

2013-04-30
Przed nami maj Maryjny miesiąc, w którym śpiewając Litanię Loretańską do Matki Bożej, sławimy Tę, która jest naszą Matką. Jednak uczestnicząc w majówkach rzadko zastanawiamy się czym w ogóle jest litania, gdzie szukać początków Litanii Loretańskiej, jaka jest teologia tej modlitwy? Może ów tekst przybliży Wam historię Litanii Loretańskiej i pomoże jeszcze głębiej przeżywać tę Maryjną modlitwę, odkrywając przed Wami znaczenie poszczególnych wezwań litanii.

Otóż greckie słowo lite, bądź łacińskie - litania znaczy: prośba, błaganie. Tymi słowami określamy, więc prywatną lub publiczną modlitwę błagalną, złożoną z wielu inwokacji skierowanych do Boga, Jezusa Chrystusa, Ducha Świętego, Matki Bożej lub świętych, połączoną z wezwaniami o ich wstawiennictwo i opiekę. Litania Loretańska wywodzi się ze średniowiecznej tradycji monastycznej, opartej na starożytnych schematach maryjnych, a zwłaszcza na modlitwie Kościoła Wschodniego, zwanej akatystem. Jej nazwa wywodzi się od niewielkiego włoskiego miasteczka Loreto, słynącego z Sanktuarium Maryjnego ze Świętym Domem z Nazaretu, którego początki sięgają 1249 roku. Ów loretański Święty Domek Matki Bożej, został umieszczony w przepięknej bazylice, zbudowanej na planie krzyża łacińskiego w stylu późnogotyckim w 1469 roku. Składa się on z trzech ścian. Ścianę wschodnią, zastąpioną obecnie ołtarzem, stanowiła skała z grotą, która znajduje się w Nazarecie. Wewnątrz Świętego Domku nad ołtarzem została umieszczona figura Matki Bożej Loretańskiej, przedstawiająca Maryję z Dzieciątkiem na lewej ręce. Figura ta została przyozdobiona koronami na polecenie papieża Piusa XI. W tym włoskim mieście Litanię Loretańską zaczęto odmawiać od 1531 roku. Odmawiając ją warto widzieć miejsce, z którym wiąże się powstanie tej modlitwy i pamiętać o tym szczególnym Sanktuarium Maryjnym, które uczy nas cichego życia rodzinnego na wzór Jezusa, Maryi i Józefa oraz wielkodusznego i radosnego podejmowania planu Bożej miłości.

Ciekawostką jest, że również i Polska ma swoje Loretto, różniące się nieco pisownią, jednak o podobnej wymowie. Jest to wieś położona w województwie mazowieckim, w powiecie wyszkowskim, w gminie Wyszków, nad rzeką Liwiec. Początki tamtejszego sanktuarium maryjnego sięgają 1928 roku. Wówczas to ks. Ignacy Kłopotowski, założyciel Zgromadzenia Sióstr Loretanek, ówczesny proboszcz parafii Matki Bożej Loretańskiej w Warszawie, zakupił duży majątek pod nazwą Zenówka, położony nad rzeką Liwiec, w odległości 60 kilometrów od Warszawy. Dnia 27 marca 1929 roku zmieniono urzędową nazwę miejscowości na Loretto, nawiązując w ten sposób bezpośrednio do Sanktuarium Świętego Domku Matki Bożej w Loreto koło Ankony we Włoszech.

Litania Loretańska składa się z wezwania skierowanego do Boga w Trójcy Świętej Jedynego, następnie 52 wezwań do Matki Bożej, przyzywających różne Jej tytuły, oraz trzech wezwań skierowanych do Jezusa Odkupiciela. Wezwania do Matki Bożej, stanowiące zasadniczy trzon litanii, dzielą się na trzy grupy: dogmatyczną obejmującą wezwania wynikające z dogmatów Kościoła (od Święta Maryjo do Panno wierna); historiozoficzną - obejmującą wezwania symboliczne, którymi w litanii opisywana jest Matka Boska (od Zwierciadło sprawiedliwości do Wspomożenie wiernych) i eschatologiczną - ukazującą Maryję wielbioną w niebie, oraz jej łaski, które zsyła na ludzi na ziemi (od Królowo Aniołów do Królowo Polski). Niektóre tytuły Stolica Apostolska poleciła umieszczać z biegiem czasu. Ostatnim był tytuł Królowo rodzin, umieszczony w Litanii Loretańskiej w 1995 roku.

Prośba po każdym wezwaniu Módl się za nami nadaje tej modlitwie formę kontemplacji, której celem jest ukazanie bogactwa tytułów i przymiotów Matki Najświętszej. Właśnie te wezwania ukazują każdemu z nas godność człowieczeństwa, macierzyństwa, rodziny i miłości, które Maryja tak pięknie realizowała w swym życiu. Mamy Ją nie tylko podziwiać, ale przede wszystkim naśladować. Takie jest zadanie każdego z nas.

Odmawiając Litanię loretańską podczas nabożeństwa majowego często czynimy to machinalnie, nie zastanawiając się nad kolejnymi jej wersami. A przecież warto zatrzymać się na chwilę przy każdym z wezwań i potraktować je jak pozdrowienie naszej ukochanej Mamy, pełne szacunku i miłości. Większość z wezwań doskonale rozumiemy. To, że Maryja jest Matką dobrej rady, Zbawiciela i Stworzyciela czy Królową Męczenników, Wyznawców, Dziewic, Różańca Świętego jest dla nas sprawą oczywistą. Są jednak wezwania, w przypadku których nie wszyscy potrafimy wyjaśnić, skąd się wzięły i co w sobie kryją. A oto kilka przykładów

Dlaczego Maryja jest nazywana Stolicą Mądrości? Mówiąc o mądrości w tym przypadku nie mamy na myśli tylko pewnego daru czy postawy, ale przede wszystkim duchowy owoc starań człowieka żyjącego sprawiedliwie. Któż inny może wyprosić nam ten dar skuteczniej niż Ta, którą nazywamy Stolicą mądrości? Wcale nie chodzi tu o ilość skończonych kierunków studiów czy liczbę przeczytanych książek, ale o mądrość życiową, Bożą, przejawiającą się w miłości bliźniego i całego stworzenia. W tej maryjnej modlitwie prośmy naszą matkę o taką właśnie mądrość.

Skąd określenie Róży Duchownej? Otóż od wieków róża, zwłaszcza czerwona symbolizuje męczeństwo, tajemnicę, rajskie szczęście. Jest też powszechnie uważana za najpiękniejszy z kwiatów. Nic więc dziwnego, że właśnie tym mianem została określona Maryja. Maryja jest Różą Duchowną, bo jej piękno to nie tylko uroda, wdzięk, ale przede wszystkim piękna dusza, dobre serce. W tym tkwi tajemnica prawdziwego piękna, że kryje się ono w duszy, w uczynkach, a nie w zewnętrznym wyglądzie.

Dlaczego Wieża Dawidowa i kość słoniowa? Wieża Dawidowa istniała rzeczywiście i była największą i najpotężniejszą wieżą obronną Jerozolimy. Takie określenie Maryi wskazuje na Jej siłę i równocześnie symbol bezpieczeństwa, czegoś, a raczej kogoś, kto chroni. Jej osłona przed pokusami i trudami życia jest nam tak bardzo potrzebna. Serce Maryi jest twierdzą Boga, miejscem, w którym możemy bezpiecznie odpocząć i walczyć z Bożą pomocą ze złem. Podobną symbolikę ma drugie, podobne wezwanie, Wieżo z kości słoniowej.

A Dom złoty dom i Gwiazda Zaranna? W świątyni było takie miejsce, centralne, najważniejsze, całe wyłożone złotem. Tam przebywał Bóg. Tą nową świątynią Boga jest Maryja, która nosiła Go pod sercem. Sama była takim złotym domem dla malutkiego Jezusa. Maryja jest, więc dla nas wzorem, jak mamy zawsze godnie Boga przyjmować, jak mamy Mu stwarzać godny dom, także w naszych sercach, do których przyjmujemy Go w Eucharystii. Matka Boża zasługuje również na to miano Gwiazdy Zarannej, gdyż tu na ziemi wspomaga nas w trudach pielgrzymowania i równocześnie symbolizuje Kościół, który już osiągnął cel wędrówki szczęśliwe pełne błogosławionej kontemplacji życie w Domu Pana. Gwiazda prowadziła także Mędrców do Betlejem i tak samo ma też nas prowadzić przez trudy codzienności i sprawiać, że zawsze będziemy spoglądać w górę, pragnąć Boga i świętości.

Kontemplując każdy wers Litanii Loretańskiej stwierdzimy, że w tej modlitwie łączą się wezwania do Maryi, jako tej najdoskonalszej, najświętszej, najpiękniejszej czyli wzoru niedoścignionego, ale jednocześnie będącej tak bardzo blisko nas i naszych spraw, a więc Królowej strapionych, grzeszników, wiernych, chorych, rodzin, Polski i pokoju. Módlmy się jak najczęściej, nie tylko w maju do naszej Matki, bo tylko Ona może nam wyprosić u Swojego Syna najpotrzebniejsze łaski Będąc w okolicach Warszawy odwiedźmy nasze polskie Loretto z Sanktuarium Maryjnym. Zatrzymajmy się tam na chwilę dziękując naszej Matce za wypraszane łaski i prosząc Ją o dalsze wstawiennictwo

ZOBACZ TAKŻE

 • Wniebowzięcie Matki Boskiej w tradycjach narodów
  Wniebowzięcie Matki Boskiej w tradycjach narodów
 • Jutro Niedziela - XXII zwykła B
  Jutro Niedziela - XXII zwykła B
  • ks. Przemysław Śliwiński
  • ks. Marcin Kowalski
 • List papieża Franciszka przed Jubileuszem Miłosierdzia
  List papieża Franciszka przed Jubileuszem Miłosierdzia
 • Ballady i romanse. Odcinek 6: Czy jesteś wystarczająco atrakcyjny?
  Ballady i romanse. Odcinek 6: Czy jesteś wystarczająco atrakcyjny?
  • Adam Szustak OP
  • Marcin Jończyk
x
SPIS TREŚCI